"Zawadzkie moja miejscowość"- 04-08.05.2020r.: 

W tym tygodniu zapraszamy Was na spacer po miejscowości Zawadzkie. Wsiadajcie do helikoptera i lecimy…..

Zawadzkie z lotu ptaka  www.youtube.com 

 Aktywność muzyczna i ruchowa

"Szła Dzieweczka do laseczka"  na kanale HeyKids - Piosenki Dla Dzieci

Aktywność umysłowa

Miejscowość, w której mieszkam, to…
Mieszkam w … przy ulicy…
Lubię swoją miejscowość, bo…
Moje przedszkole znajduje się w… przy ulicy…

Czy rozpoznajesz jakie to miejsce?- Nazwij przedstawione na zdjęciach miejsca Zawadzkiego

 

Słuchanie opowiadania jak powstała nasza miejscowość  ze zbioru "Dawne Zawadzkie"(6-7 latki)

Był rok 1725, przez piękne bory i gęste lasy należące w tym czasie do Hrabiego Norberta von Colonna, pana na zamku w Strzelcach, wędruje niejaki Jaś Skornia, który prawdopodobnie na drodze swojej wędrówki z Czech, zatrzymuje się nad brzegiem pięknej Małej Panwi. A że była już późna jesień, postanowił przezimować w miejscu które zapewniło mu jedzenie i bezpieczeństwo. Obfitująca w ryby rzeka i przyjazny las , dawał możliwość zdobycia pokarmu, dodatkowo odkrył w potężnych dębach możliwość pozyskania miodu z istniejących tam barci co przekonało go ostatecznie o tym żeby wybudować sobie szałas w którym zamieszkał. Na miejscu tej można powiedzieć pierwszej budowli, stoi teraz już trzeci dom przy ul. Chopina 4. Jaś Skornia w swoich rodzinnych stronach był z zamiłowania znawcą pszczelarstwa, więc napotkane przypadkiem możliwości pozyskania miodu postanowił wykorzystać dla siebie, co spowodowało, że został na tym miejscu na zawsze. Samotne życie urozmaicił sobie  wyprawami do pobliskich Żędowic i Kielczy, byłych grodów rycerskich powstałych już w latach Kielczan w 1282, a Żędowice w 1328 roku, skąd też podobno sprowadził sobie żonę. Urzędnicy hrabiego w czasie kontroli lasów, natrafili na zabudowy Jasia i nakazali mu stawić się przed obliczem Hrabiego. Kiedy Jaś opowiedział hrabiemu o znajdujących się tam barciach i o tym, że potrafi je przeobrazić w dochodową hodowlę pszczół, Hrabia pozwolił mu tam zamieszkać i nakazał mu nawet przeobrażenie barci w normalną, kontrolowaną hodowlę. W ten prosty sposób Jaś Skornia stał się pierwszym bartnikiem na tym terenie. W tych czasach miód i żelazo były towarami wymiennymi między hrabstwami, toteż Hrabia Colona uzyskał dodatkowe źródło dostawy miodu, a Jaś mógł się legalnie osiedlić, rozbudować swoje siedlisko i założyć rodzinę. W latach 1780-90 Jasiowi przybyli sąsiedzi. Rodzina Filipów specjalistów od wytapiania żelaza z rud darniowych. Piękna ale niebezpieczna Mała Panew miała brzydki zwyczaj, w okresach dużych opadów deszczu oraz roztopów śniegu, występowania ze swojego nurtu, w wyniku czego odkryła płytko położone pokłady rudy darniowej. Te właśnie zasoby naturalne wykorzystali Filipowie do wytapiania żelaza, osiedlając się na lewym brzegu Małej Panwi w miejscu, które później nazwano ich nazwiskiem Filipolis, a rok 1790 notowany jest jako rok pierwszej produkcji żelaza.

www.dawnezawadzkie.cba.pl 

Ćwiczenia utrwalające czytanie - Dalej utrwalamy znajomość liter i doskonalimy umiejętność czytania. Rozcinamy zdania i obrazki. Próbujemy dopasować je do siebie (Wyprawka plastyczna)

Teraz coś na wesoło! W Polsce mówimy po polsku ale w różnych regionach ludzie potrafią posługiwać się gwarą czyli mową charakterystyczną dla danego regionu. Spróbujcie rozpoznać te słówka i zwroty w gwarze śląskiej.

Zabawa „Rozumiesz śląskie słówka?”- rodzic czyta dziecko tłumaczy (6-7 i 4 latki)

   Bajtel-dziecko
   Bal-piłka do zabawy, gry
   Brele-okulary
   Cyganić-kłamać
   Dziołcha-dziewczyna
   Galoty-spodnie
   Ołma-babcia
   Gołdać-mówić
   Rzykać-modlić się
   Jo Ci pszaja-Ja Cię kocham!

Wysłuchanie  wiersza Małgorzaty Strękowskiej - Zaremby "Małe miasteczko" (4 latki)

   W małym miasteczku nie ma wieżowców,
   schodów ruchomych ni zoo,
   lecz drzew tu więcej, kwiatów i ptaków,
   które śpiewają wesoło.
   Dokoła rynku stoi rząd domów
   w siedmiu kolorach tęczy;
   ruch jest nieduży, spokojnie, miło,
   czasami pszczoła zabrzęczy.
   Czyste powietrze pachnie zielenią,
    na niebie świeci słoneczko,
   wszędzie jest blisko, ludzie się znają,
   dbają o swoje miasteczko.

Rozmowa na temat wiersza: 
   -Jak wygląda małe miasteczko?
   -Wskazywanie różnic między miasteczkiem (wsią), a dużym miastem.
   -Wieś:  jest  spokojnie, dużo zieleni, nie ma smogu, mało hałasu…itp.
   -Miasto : dużo hałasu, smog, pojazdy, dużo osób… itp.

Ćwiczenia graficzne (4 latki)

Wybierz obrazek i rysuj po śladzie.

karta nr 1 - do pobrania

karta nr 2 - do pobrania

Miarka w ruch (6-7 latki)

1.Zmierzcie za pomocą miarki wszystkie wymiary dziecka – wzrost, długość  rąk i nóg, długość palców i stóp, obwód pasa, klatki piersiowej, obwód uda szyi i głowy. Zmierzcie przedmioty w domu. Zróbcie duży plakat na którym będziecie wszystko zapisywać  Porównajcie zapisane wymiary z innymi wymiarami: szerokością drzwi, szerokością szafek, wysokością krzeseł i stołów.

2.Jako jednostki miary można używać różnych  podłużnych przedmiotów np.: np. ołówka. Zbadajcie -Jaką wysokość mają drzwi, gdy mierzy się je za pomocą ołówka. Jaką długość ma ramię ? Mierzcie przedmioty miarka lub linijka. Zwróćcie uwagę, że warto dokonywać pomiaru, by było wiadomo czy szafka się zmieści itp.: Karty pracy 4 -str.36-37 

Domowe wyliczanki – zabawa matematyczna (4 latki)

Rozejrzyj się dookoła i policz w swoim mieszkaniu (jeżeli mieszkasz w bloku) albo w całym swoim domu np. ile jest drzwi, ile okien, ile krzeseł, ile lamp….., potem wykonaj zadanie z karty pracy.  Policz na każdym domu okna i dorysuj tyle okien aby każdy dom miał ich sześć.

karta nr 3 - do pobrania

Posłuchaj i zapoznaj się z angielskimi nazwami owadów:

Butterfly Ladybug Bumblebee  na kanale Super Simple Songs - Kids Songs

Zapamiętaj:
      butterfly - motyl
      spider - pająk
      caterpillar - gąsienica
      ant - mrówka
      bee - pszczoła
      mosquito - komar
      grasshopper – konik polny
      snail - ślimak
      ladybug (ladybird) - biedronka

Aktywność plastyczna 

Co to jest herb miasta i jak wygląda herb Zawadzkiego? Herb jest znakiem rozpoznawczym każdego miasta. Obecny herb Zawadzkiego przedstawia pół orła złotego – symbol Piastów Śląskich, pół kolumny – herb rodu Collonów i pół koła zamachowego, mosiężnego - symbol hutnictwa. Wydrukuj Herb Zawadzkiego  i przyłóż  na ilustrację papier śniadaniowy. Możesz mazakiem podkreślić kontury i pokolorować pracę.

karta nr 4 - do pobrania

 

 karta nr 5 - do pobrania

Zabawa sensoryczna - Dźwiękowa zabawa w chowanego
Dziecko chowa w pokoju jakiś przedmiot i klaszcząc (lub grając na instrumencie) udziela drugiej osobie wskazówek: im bliżej tej rzeczy jest osoba, tym głośniej dziecko gra/klaszcze. Im bardziej się oddala, ty delikatniejsze jest klaskanie. Zagrajcie kilka razy i eksperymentujcie z dźwiękami – zamiast klaskać dziecko może dmuchać w gwizdek lub grać na instrumencie zrobionym z dowolnego przedmiotu.

Źródło:
Zawadzkie z lotu ptaka
dawnezawadzkie.cba.pl
Wielka księga przedszkolaka - Grupa MAC S.A.
supercoloring.com.pl
bystredziecko.pl
https://chomikuj.pl/szpila59/kolorowanki+i+inne/MIASTO+r*c3*b3*c5*bcne+miejsca

 

Wspaniałej zabawy!