"Zawadzkie- moja miejscowość" - 04-08.05.2020r.: 

Aktywność muzyczna i ruchowa

Wiecie, ze mieszkamy w Polsce a Polska jest dużym krajem i ma wiele miast. Żeby nie szukać naszej miejscowości po całej mapie podpowiem Wam ze mieszkamy na Śląsku Opolskim. Nasz region jest bardzo malowniczy położony w otoczeniu pięknych lasów i rzeki Mała Panew. Jeszcze chyba nikt nie skomponował piosenki o Zawadzkiem …chyba, że się mylę???? Możemy zaśpiewać piosenkę pt. "Tutaj mieszkam" na kanale Piter Korn

 Kto rozpoznaje tę piosenkę ze Śląska może zaśpiewać razem z mamą i tatą

"Szła Dzieweczka do laseczka" na kanale HeyKids - Piosenki Dla Dzieci

Zamiast ćwiczeń gimnastycznych proponujemy spacer do lasu. Zanim jednak tam dojdziecie bądźcie bacznymi obserwatorami i zwróćcie szczególna uwagę na:
 − oglądanie i porównywanie budynków mieszkalnych,
 − zwracanie uwagi na budownictwo jedno- i wielorodzinne,
 − zachęcanie do obserwacji zmian jakie zaszły w najbliższej okolicy,
 − poznawanie nazw mijanych ulic,
 − przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego.

Aktywność umysłowa

     Miejscowość, w której mieszkam, to…
     Mieszkam w … przy ulicy…
     Lubię swoją miejscowość, bo…
     Moje przedszkole znajduje się w… przy ulicy…

Czy rozpoznajesz jakie to miejsce?- Nazwij przedstawione na zdjęciach miejsca Zawadzkiego

Słuchanie opowiadania jak powstała nasza miejscowość  ze zbioru "Dawne Zawadzkie"

Był rok 1725, przez piękne bory i gęste lasy należące w tym czasie do Hrabiego Norberta von Colonna, pana na zamku w Strzelcach, wędruje niejaki Jaś Skornia, który prawdopodobnie na drodze swojej wędrówki z Czech, zatrzymuje się nad brzegiem pięknej Małej Panwi. A że była już późna jesień, postanowił przezimować w miejscu które zapewniło mu jedzenie i bezpieczeństwo. Obfitująca w ryby rzeka i przyjazny las , dawał możliwość zdobycia pokarmu, dodatkowo odkrył w potężnych dębach możliwość pozyskania miodu z istniejących tam barci co przekonało go ostatecznie o tym żeby wybudować sobie szałas w którym zamieszkał. Na miejscu tej można powiedzieć pierwszej budowli, stoi teraz już trzeci dom przy ul. Chopina 4. Jaś Skornia w swoich rodzinnych stronach był z zamiłowania znawcą pszczelarstwa, więc napotkane przypadkiem możliwości pozyskania miodu postanowił wykorzystać dla siebie, co spowodowało, że został na tym miejscu na zawsze. Samotne życie urozmaicił sobie  wyprawami do pobliskich Żędowic i Kielczy, byłych grodów rycerskich powstałych już w latach Kielczan w 1282, a Żędowice w 1328 roku, skąd też podobno sprowadził sobie żonę. Urzędnicy hrabiego w czasie kontroli lasów, natrafili na zabudowy Jasia i nakazali mu stawić się przed obliczem Hrabiego. Kiedy Jaś opowiedział hrabiemu o znajdujących się tam barciach i o tym, że potrafi je przeobrazić w dochodową hodowlę pszczół, Hrabia pozwolił mu tam zamieszkać i nakazał mu nawet przeobrażenie barci w normalną, kontrolowaną hodowlę. W ten prosty sposób Jaś Skornia stał się pierwszym bartnikiem na tym terenie. W tych czasach miód i żelazo były towarami wymiennymi między hrabstwami, toteż Hrabia Colona uzyskał dodatkowe źródło dostawy miodu, a Jaś mógł się legalnie osiedlić, rozbudować swoje siedlisko i założyć rodzinę. W latach 1780-90 Jasiowi przybyli sąsiedzi. Rodzina Filipów specjalistów od wytapiania żelaza z rud darniowych. Piękna ale niebezpieczna Mała Panew miała brzydki zwyczaj, w okresach dużych opadów deszczu oraz roztopów śniegu, występowania ze swojego nurtu, w wyniku czego odkryła płytko położone pokłady rudy darniowej. Te właśnie zasoby naturalne wykorzystali Filipowie do wytapiania żelaza, osiedlając się na lewym brzegu Małej Panwi w miejscu, które później nazwano ich nazwiskiem Filipolis, a rok 1790 notowany jest jako rok pierwszej produkcji żelaza.

www.dawnezawadzkie.cba.pl 

Ćwiczenia utrwalające czytanie - Dalej utrwalamy znajomość liter i doskonalimy umiejętność czytania. Rozcinamy zdania i obrazki. Próbujemy dopasować je do siebie (Wyprawka plastyczna).

 

Teraz coś na wesoło! W Polsce mówimy po polsku ale w różnych regionach ludzie potrafią posługiwać się gwarą czyli mową charakterystyczną dla danego regionu. Spróbujcie rozpoznać te słówka i zwroty w gwarze śląskiej.

Zabawa „Rozumiesz śląskie słówka?”- rodzic czyta dziecko tłumaczy.

Bajtel-dziecko
Bal-piłka do zabawy, gry
Brele-okulary
Cyganić-kłamać
Dziołcha-dziewczyna
Galoty-spodnie
Ołma-babcia
Gołdać-mówić
Rzykać-modlić się
Jo Ci pszaja-Ja Cię kocham!

Karty pracy 4-str 30

"Miarka w ruch"

1.Zmierzcie za pomocą miarki wszystkie wymiary dziecka – wzrost, długość  rąk i nóg, długość palców i stóp, obwód pasa, klatki piersiowej, obwód uda szyi i głowy. Zmierzcie przedmioty w domu. Zróbcie duży plakat na którym będziecie wszystko zapisywać  Porównajcie zapisane wymiary z innymi wymiarami : szerokością drzwi, szerokością szafek, wysokością krzeseł i stołów.

2.Jako jednostki miary można używać różnych  podłużnych przedmiotów np.: np. ołówka. Zbadajcie jaką wysokość mają drzwi, gdy mierzy się je za pomocą ołówka. Jaką długość ma ramię ? Mierzcie przedmioty miarka lub linijka. Zwróćcie uwagę, że warto dokonywać pomiaru, by było wiadomo czy szafka się zmieści itp.

Karty pracy 4 -str.36-37 

Posłuchaj i zapoznaj się z angielskimi nazwami owadów:

Butterfly Ladybug Bumblebee  na kanale Super Simple Songs - Kids Songs

Zapamiętaj:
      butterfly - motyl
      spider - pająk
      caterpillar - gąsienica
      ant - mrówka
      bee - pszczoła
      mosquito - komar
      grasshopper – konik polny
      snail - ślimak
      ladybug (ladybird) - biedronka

Aktywność plastyczna 

Kalkowanie z wykorzystaniem papieru śniadaniowego

Co to jest herb miasta i jak wygląda herb Zawadzkiego? Herb jest znakiem rozpoznawczym każdego miasta. Obecny herb Zawadzkiego przedstawia pół orła złotego – symbol Piastów Śląskich, pół kolumny – herb rodu Collonów i pół koła zamachowego, mosiężnego - symbol hutnictwa. Wydrukuj Herb Zawadzkiego  i przyłóż  na ilustrację papier śniadaniowy. Możesz mazakiem podkreślić kontury i pokolorować pracę.

karta nr 1 - do pobrania

 

Zabawa sensoryczna: "Spacer krętą uliczką" - Będzie potrzebna apaszka do zawiązania oczu.

Mama zawiązuje Tobie oczy, a sama będzie Twoim przewodnikiem, który prowadzi swoje dziecko po pokoju jak po uliczce. Mama trzymając dziecko za rękę podaje określenia kierunku, np.: 2 kroki prosto, 3 w prawo, 5 prosto, 4 w lewo itd..., a zadaniem przewodnika jest przeprowadzenie dziecka „krętą uliczką”  z pokoju do pokoju. Bardzo proszę o zachowanie bezpieczeństwa podczas tej zabawy.

Wiecie ze nasza miejscowość jest naprawdę urocza. Na koniec fajny filmik, w którym zobaczycie nasze miasto… nie podczas spaceru lub przejazdu rowerem lub samochodem a… z lotu ptaka. Aż chce się być ptakiem!

Zawadzkie z lotu ptaka  www.youtube.com 

Źródło:
Zawadzkie z lotu ptaka
dawnezawadzkie.cba.pl
Wielka księga przedszkolaka - Grupa MAC S.A.
supercoloring.com.pl
bystredziecko.pl

 

Wspaniałej zabawy !