"Jestem Europejczykiem" - 11-15.05.2020r.: 

Aktywność muzyczna i ruchowa

Propozycja zabawy: Dziecko zgodnie z tempem utworu porusza się krokiem pod­stawowym, wykonując krok w przód prawą nogą i lekki podskok na tej samej nodze z jednoczesnym uniesieniem lewej nogi.

 

Aktywność umysłowa

Unię Europejska można porównać do grupy przedszkolnej, w której jest przyjaźń, wszyscy się znają, przestrzegają określonych zasad, wspólnie podejmują decyzje, pomagają sobie. Unia Europejska ma swoje symbole które są zaprezentowane poniżej (Jeżeli jest taka możliwość poniższe karty można pobrać i spiąć tworząc książeczkę o Unii Europejskiej).

 

karta nr 1 - do pobrania 

  

karta nr 2 do pobrania

 

karta nr 3 - do pobrania 

Tutaj możesz go wysłuchać:

"Oda do radości"  piosenka pochodzi z podręcznika Muzyczny Świat – klasa 6

 

karta nr 4 - do pobrania

I coś co bardzo podoba się najmłodszym Europejczykom czyli dzieciom takim jak ty, to niebieska gąsienica o imieniu Syriusz

 

 karta nr 5 - do pobrania

Z chętnymi dziećmi można porozmawiać o niektórych krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej. Przedstawić jakieś ciekawostki czy powspominać zagraniczne podróże.

Zapraszam rodziców aby pokazali dzieciom na mapie kraje z nami sąsiadujące, a może dziecko samo zaproponuje jaki kraj chciałoby zobaczyć?Proponuję dzieciom oraz rodzicom - ciekawostki związane z wybranymi krajami Unii Europejskiej:

A teraz połącz ze sobą takie same flagi.

karta nr 6 - do pobrania

Po wszystkich krajach Unii Europejskiej możemy podróżować bez paszportu i konieczności przekraczania granic bo ich po prostu nie ma. Jesteśmy jedną wielką rodziną. Pomóż chłopcu w niebieskiej czapce trafić do zabytkowego miejsca. Czy wiesz w jakim jest kraju? 

 karta nr 7 - do pobrania

Dla chętnych:

"SERIA: BOLEK I LOLEK W EUROPIE/ Hiszpania"  na kanale Studio Filmów Rysunkowych

Scen.: Leszek Mech, Bronisław Zeman, Reż.: Stanisław Dulz, Zdj.: Ryszard Biesok, Opr. Plast.: Stanisław Dulz, Zdzisław Kudła, Franciszek Pyter, Muz: Waldemar Kazanecki

"KRECIK"  na kanale Weird Extreme

"BAJKA RZYM - Tajemnicza Kuchnia"  na kanale CiufciaTV

"QNDEL - WŁOSKIE WAKACJE" na kanale MINIVEVO

Mierzę odległość i wysokość - Do zabawy potrzebne będą flagi różnych państw. Rodzicu ustaw chorągiewki w różnych miejscach. Poproś dziecko, aby stanęło przy wy­branej fladze. Wyjaśnij, że jest teraz mieszkańcem danego państwa i chce wybrać się z wizytą do kraju położonego najbliżej jego miejsca zamieszkania. Daj dziecku 2 albo 3 narzędzia pomiaru: np. 50 cm linijkę, 50 cm kolorowy sznurek, 50 cm wstążkę, 50 cm tasiemkę, 50 cm tekturkę. Niech dziecko sprawdzi czy narzędzia mają taką samą długość.

Dziecko mierzy, wybranymi narzędziami, które państwo znajduje się najbliżej jego miejsca zamieszkania. Następ­nie mierzy, które państwo znajduje się najdalej. Jeśli dziecko jest zainteresowane mie­rzeniem, może dokonywać dalszych pomiarów

Budowanie wieży i mierzenie jej wysokości - Rodzicu, rozdaj gazety (najlepiej kolorowe strony z różnych dzienników). Dziecko niech zwija­ gazety w rulony, łączy je za pomocą taśmy przezroczystej. Po zakończeniu pracy niech zmierzy wysokość wieży za pomocą używanych wcześniej narzędzi pomiaru.

Posłuchaj i zaśpiewaj: Znasz już dobrze piosenkę "Finger Family"  na kanale Cocomelon - Nursery Rhymes Spróbuj ją zaśpiewać w wersji, w której występują owady. Przy okazji przypomnij sobie kolory:


Aktywność plastyczna - Proszę  zaprojektuj naszego polskiego Syriusza. Pokoloruj go tak żeby było wiadomo,  że pochodzi z naszego kraju. Pamiętaj, że jest niebieską gąsienicą, ale możesz mu dorysować jakieś elementy, symbole.

karta nr 8 - do pobrania

Zabawa sensoryczna:

Pieczenie pizzy - Składniki na około 2 pizze: 3 szklanki mąki, 1 łyżeczka soli, 1 szklanka ciepłej wody, 50 g świeżych drożdży, 3 łyżeczki oliwy z oliwek lub oleju, szczypta cukru. Dodatki, np.: kilka plasterków szynki, papryka, ser mozarella.

Przygotowanie rozczynu: drożdże zalewamy połową ciepłej wody, mieszamy i od­stawiamy, aby urosło (woda nie może być gorąca, wodę do rozczynu można zastąpić mlekiem).

Przygotowanie ciasta: pozostałe składniki mieszamy i dodajemy stopniowo resztę wody i gotowy rozczyn. Ciasto wyrabiamy do momentu, aż będzie miało jednolitą konsystencję. W razie potrzeby dodajemy mąkę. Odstawiamy w ciepłe miejsce na około 15 minut. Następnie wałkujemy i formujemy dwa okrągłe placki.

Przygotowanie dodatków: myjemy paprykę, plastikowymi nożykami tniemy pa­prykę i szynkę na małe części, ścieramy na tarce ser, posypujemy nim przygotowane placki, dodajemy szynkę i paprykę, ponownie posypujemy serem.

Pieczemy pizzę w temperaturze 250 stopni, około 7–10 minut.

 SMACZNEGO !!!

Źródło:
MAC EDUKACJA, KRAINA PRZEDSZKOLAKA Karty pracy 4, karta 15
zskonopiska.pl/publikacje/547-ciekawostki-o-pastwach-unii-europejskiej.html
www.google.com/search?q=flagi+pa%C5%84stw+unii+europejskiej+2020
europa.eu/european-union/about-eu/easy-to-read_pl
www.google.com/search?q=mapa+unii+europejskiej++dla+przedszkola&tbm

Udanej zabawy!