"Nadszedł czas wakacji" - 15-19.06.2020r.: 

Aktywność muzyczna i ruchowa

Posłuchajcie i nauczcie się słów piosenki pt. „Hej przedszkole ukochane” - Chcielibyśmy aby refren tej piosenki na długo jeszcze po ukończeniu przedszkola pozostał w Waszych wspomnieniach.

1.Gdy maj nadchodzi i kwitną kwiatki
A ty już kończysz swe siedem lat
Żegnasz zerówkę lub sześciolatki
I zaraz ruszysz dalej w świat

Ref.: Hej przedszkole ukochane, co bez ciebie zrobię ja
Może jednak tu zostanę jeszcze rok a może dwa

2.A kiedy czerwiec jak woda płynie
Na dworze lata nadchodzi dzień
Dla wszystkich chłopców i dla dziewczynek
Przedszkole właśnie kończy się

Ref.:Hej przedszkole ukochane, co bez ciebie zrobię ja
Może jednak tu zostanę jeszcze rok a może dwa

3.Rzec „do widzenia” trzeba na drogę
Bo po wakacjach nie wrócisz już
Wspominaj często przedszkolne progi
By miłych wspomnień nie krył kurz.

Ref.: Hej przedszkole ukochane, co bez ciebie zrobię ja
Może jednak tu zostanę jeszcze rok a może dwa

"hej przedszkole ukochane"  na kanale mag112122

Żeby się dobrze przygotować do nowych wyzwań i zadań proponujemy kilka ćwiczeń ruchowych. Zobaczycie doda Wam to energii. Do dzieła! Zaczniemy od muzycznej rozgrzewki z Myszką Minnie. Spróbujcie powtarzać ćwiczenia tak jak na filmiku robi to Myszka:

"Zabawy ruchowe z Pipi i Myszką Minnie"  na kanale Kuchnia jak z bajki

A teraz trochę odpoczynku. Usiądźcie wygodnie, wyobraźcie sobie, że trzymacie piękny bukiet wiosennych kwiatów, powąchajcie jak pięknie pachną. Powoli wciągajcie powietrze noskami i równie powoli wydychajcie, czynność powtórzcie kilka razy. Połóżcie się wygodnie wsłuchajcie się w muzykę i odpocznijcie.

"Hymne a I amour - Andre rieu"  na kanale stella soares

Aktywność umysłowa

Posłuchaj opowiadania S.Karaszewskiego „Wakacyjne plany”
Z początkiem czerwca rozkwitły akacje. Cudowny zapach białych kwiatów akacji zwabił tysiące pszczół krążących wokół drzew brzęczącą chmurą. Zbierały pyłek i nektar kwiatów na pyszny miód akacjowy. Sześciolatki, dla których były to już ostatnie dni w przedszkolu, myślały o swoich przyszłych szkołach. Niektóre z radością, inne z lekkim niepokojem.
Szkoła szkołą – ale wcześniej są wakacje.
– Jadę do Krainy Wielkich Jezior – powiedział Bartek. – Mama i tata mają żaglówkę i wyruszymy w długi rejs po jeziorach. Będziemy łowili ryby, rozpalali ognisko na brzegu, smażyli ryby i piekli kiełbaski. A wieczorem dobijemy do przystani i prześpimy się w namiocie na polu namiotowym.
– Ja też kiedyś byłem nad jeziorami – wtrącił Tadek. – Ale nie chciałbym tam jechać. Wszędzie tłok, pełno żaglówek, kajaków, motorówki i skutery wodne prują jak szalone. Zostawiają smugi spalin i plamy paliwa na wodzie. Brzegi jezior błotniste i pozarastane trzcinami. Na żaglówce cały czas trzeba siedzieć spokojnie, bardzo łatwo wpaść do wody. Ja wolę ciszę, spokój, gdzie mogę posłuchać śpiewu ptaków i rechotania żab. Jadę do wujka, do leśniczówki. Razem z wujkiem i ciocią będę poznawał zwyczaje zwierząt leśnych. Będziemy rozpoznawać tropy różnych zwierząt. Będziemy zbierać rogi zgubione przez rogacze, samce saren, jelenie, łosie i daniele. Wujek nauczy mnie rozpoznawać drzewa po liściach, kwiatach nasionach i kształcie koron. A z ciocią będziemy zbierać różne zioła, suszyć je. Zioła to naturalne lekarstwa. Ciocia jest doświadczoną zielarką i wie, które rośliny na co pomagają.
– A ja pojadę nad morze – powiedziała Ania. – Będziemy kąpali się w morzu, opalali na piaszczystej plaży, razem nazbieramy ładnych kamyków, muszelek, żółtych i brązowych bursztynów. A potem będziemy kopać w piasku dołki, budować zamki, które przyozdobimy kamykami i patykami. Muszelki i bursztyny zbierzemy do pudełka, to będzie nasza wakacyjna pamiątka.
– To prawda, morze jest piękne – dodał Grzesiek. – Ale bardzo kapryśne. I plaże wspaniałe, piaszczyste. Pod warunkiem, że nie wieje wiatr. Bo wtedy piasek jest wszędzie: w ubraniu, włosach, oczach. Woda w Bałtyku przeważnie jest bardzo zimna, a nawet lodowata. Nie da rady się kąpać. Można co najwyżej zamoczyć nogi, a potem szczękać zębami. A kiedy jest wysoka fala, to nawet nie wolno zbliżać się do wody.
– A ja pojadę z rodzicami w góry. – powiedziała Zosia. – Rodzice zabierają rowery górskie. Będziemy jeździć po szlakach rowerowych, a tam, gdzie nie da się dojechać na rowerze, pójdziemy pieszo z kijkami i plecakami, aż do schroniska i jeszcze dalej, na sam szczyt góry, skąd są piękne widoki.
– Góry są bardzo niebezpieczne. Pełno przepaści, można spaść i się połamać. Gdy wieje halny, łamie drzewa, świerki się przewracają. Pogoda szybko się zmienia. Nawet w słoneczny dzień może zaskoczyć burza. A wtedy – walą takie pioruny, że nie wiadomo, gdzie się skryć!
– A ja pojadę do babci i dziadka na wieś – powiedziała Helenka. – Może nie ma tam jezior,morza ani gór, ale jest za to piękna, czysta rzeka, nie za szeroka i płytka, piaszczyste plaże, którymi jeśli ktoś chce – może spacerować kilometrami. Można płynąć z prądem w pontonie albo w kajaku, albo w łódce – jak kto chce. I jest las – a w nim sarenki, lisy, zające, a nawet widziałam łosie!
– Na wsi strasznie nudno! – wybrzydzał Filip. – Nie ma kina, placów zabaw, mało dzieci, nie ma się z kim bawić. Trzeba uważać na kundle, które biegają wszędzie i tylko patrzą, żeby ugryźć w nogę. Nie można się od nich opędzić. Na łąkach pasą się krowy i konie, które brzydko pachną, brudzą, trzeba uważać, żeby w coś nie wdepnąć!
– A w mieście jest lepiej? – żachnęła się Kasia. – Po trawnikach biegają psy i też brudzą! A nie każdy właściciel po nich sprząta! A samochody? Taki ruch, że nie ma jak przejść przez ulicę! Trąbią, wymuszają pierwszeństwo, pędzą jak szalone, setką albo i szybciej. I wszędzie spaliny! Udusić się można!
– W mieście wcale nie jest źle! – powiedział Rysiek. - W mieście jest co robić! Wystarczy wyjść na podwórko – jest plac zabaw, można pojeździć na hulajnodze lub deskorolce! Zawsze można spotkać kolegów, koleżanki! Można spacerować chodnikiem i oglądać wystawy sklepów! Jak jest gorąco, można pójść na basen. Wyjeżdżam na wakacje na działkę, ale chyba wolałbym zostać w domu, w mieście! Dzieci opowiadały o swoich wakacyjnych wyjazdach, o podróżach i atrakcjach, jakie na nie czekają. Rozgorączkowane, przerywały sobie nawzajem, przekrzykiwały się jedno przez drugie. Tylko jedno dziecko, Krzyś, stał z boku, przysłuchiwał się, ale nie powiedział ani słowa. Miał smutną minę i łzy szkliły mu się w oczach.
– A ty, Krzysiu, gdzie pojedziesz na wakacje? – spytała Helenka.
– Ja nigdzie nie pojadę – powiedział Krzyś i się rozpłakał. Dzieci umilkły. Podeszły do Krzysia i zaczęły go pocieszać. Żeby ci nie było smutno, będziemy wysyłać pocztówki.
I będziemy dzwonili, żeby opowiedzieć, jak jest na wakacjach!
I przywieziemy ci pamiątki z naszych podróży.
I opowiemy ci, gdzie byliśmy, co robiliśmy i narysujemy ci obrazki z naszych podróży.
I będziesz się czuł, jakbyś był z nami!
Krzyś rozpromienił się. W lecie zostanie w domu, ale jednocześnie będzie tam, gdzie jego przyjaciele. Wakacje jego kolegów i koleżanek będą jego wakacjami.

Po wysłuchaniu wspólnie z dzieckiem analizujemy treść. Dziecko odpowiada na pytania:
- Gdzie wybierał się Bartek z rodzicami?
- Co mieli tam robić?
- Gdzie miał spędzić wakacje Tadek? Co miał robić w leśniczówce?
- Co Ania zamierzała robić nad morzem?
- Co Zosia planowała z rodzicami robić w górach?
- Kto miał spędzić wakacje na wsi?
- Co Helenka mogła tam robić?
- Gdzie wybierał się Krzyś?
- Co postanowili jego przyjaciele?

Rozmowa na temat planów wakacyjnych, czytanie tekstu o wakacjach w książce:

Przed nami wakacje. Porozmawiajcie z dziećmi na bardzo ważny temat a mianowicie bezpieczeństwa na wakacjach, uczulajcie na zagrożenia i udzielajcie dobrych rad i wskazówek, żeby nic złego się nie wydarzyło a jeżeli już coś się zdarzy to uczymy jak należy się zachować i gdzie należy szukać pomocy.

"Bezpieczeństwo dzieci nad wodą | Bezpieczne wakacje"  na kanale 123 Edukacja

"Bezpieczeństwo w górach | Bezpieczne wakacje"  na kanale 123 Edukacja

Zobaczcie, co przytrafiło się pewnemu maluchowi w czasie pobytu w wesołym miasteczku,jak czuł się Bali, gdy się zagubił?

"Ojej zgubiłem się"  na kanale BALI - bajka dla dzieci

Może niektórzy z Was wyjadą z rodzicami w różne ciekawe miejsca. Musicie pamiętać, by w czasie wędrówek i spacerów nie oddalać się od rodziców. Warto też wspólnie ustalić, jak należy postąpić, gdyby taka sytuacja się przydarzyła. Jeden ze sposobów to zabranie ze sobą gwizdka i wykorzystanie go w razie potrzeby.

Obejrzyjcie film "Numery alarmowe" - czy pamiętacie wymienione numery? spróbujcie, je powtórzyć

"Numery alarmowe dla dzieci"  na kanale dla dzieci - Lulek.tv

Doskonalenie umiejętności czytania: (Wyprawka plastyczna).
"Dobieranka sylabowa" - Dzieci dostają wyrazy podzielone na sylaby. Układają wyrazy (np. kolega, woda, biedronka, zabawa, piasek, motyl itd.) i przyklejają je na kartkach.

Lato – przyroda, wakacje, co robić nad morzem i w górach – Film edukacyjny dla dzieci

"Lato - przyroda, wakacje, co robić nad morzem i w górach"  na kanale AbcZabawa

Zabawy patyczkami – ćwiczenia w liczeniu.
Przygotujcie dla dzieci po 10 patyczków, słomek lub kredek w trzech kolorach, cyfry i znaki z wyprawki. Układają przed sobą patyczki według kolorów, a pod nimi działanie, które to ilustruje. Np. dziecko dostało 6 patyczków niebieskich, 3 patyczki zielone i 1 żółty patyczek. Układa działanie: 6 + 3 + 1 = 10.
Potem dzieci odkładają wymienioną liczbę patyczków (rodzic podaje każdemu dziecku, ile patyczków ma odsunąć) i układają działania.
Symulują za pomocą patyczków sytuacje przedstawione przez rodzica, układają odpowiednie działania, udzielają odpowiedzi.
Np. Rodzic podaje treść zadania: Mama miała 8 jabłek. 4 jabłka dała babci. Ile jabłek zostało mamie?
Dzieci układają przed sobą 8 patyczków, 4 odsuwają i układają działanie: 8 – 4 = 4. Następnie udzielają odpowiedzi: Mamie zostały 4 jabłka.

Posłuchaj piosenki, w której pada pytanie: WHAT DO YOU LIKE TO DO IN THE SUMMER?

Czyli: Co chcielibyście robić latem?

"Summer Song for kids"  na kanale The Singing Walrus - English Songs For Kids

Powtórzycie w niej nazwy czynności tj.:
SWIM - pływać
BIKE - jeździć na rowerze
SURF - serfować
HIKE-  wędrować np. po górach
READ - czytać
CAMP - spać pod namiotem
PLAY - grać
DANCE - tańczyć  

Aktywność plastyczna 

”Czas na lody” - Z białej kartki wycinamy kształt lodu. Smarujemy go klejem i przyklejamy według własnej inwencji i możliwości np: białe i niebieskie kulki z bibuły, wycięte z żółtej i czerwonej kartki koła i paski oraz niebieskie i żółte koła wycięte dziurkaczem itp. Gotowy lód przyklejamy do drewnianego patyka. Możecie także dowolnie ozdobić sylwetę loda tym, co akurat macie w swoich domach
Przykład materiałów plastycznych:
- drewniany patyk po lodach
- klej
- nożyczki
- biała kartka z bloku technicznego
- biała, niebieska bibuła
- czerwona, żółta kartka
- niebieskie i żółte koła wycięte dziurkaczem

Źródło: https://pracaplastyczna.pl/index.php/lato/1094-lody-na-patyku

Ćwiczenia utrwalające powyższy materiał w kartach pracy i książce (do indywidualnego wyboru oraz możliwości indywidualnych dziecka) znajdują się na podanych stronach: Karty pracy 4-str.80-94; Karty pracy "Czytam, piszę liczę"- str.96; Książka str.90-96.

Zabawa sensoryczna: Zabawy z piaskiem - poznawanie właściwości piasku.
Dzieci z zamkniętymi oczami dotykają piasku. Określają, jaki jest: sypki, miękki, drobny… Badają jego rozpuszczalność w wodzie (nie rozpuszcza się), plastyczność (trudno się lepi, gdy jest mokry, suchy – wcale się nie lepi). Z piasku w wysokich temperaturach i z odpowiednimi dodatkami otrzymujemy szkło. Wykorzystujemy go też do filtrowania wody .
Następnie możesz wykonać piasek kinetyczny wg przepisu:
- 6 łyżek piasku
- 3 łyżki maki ziemniaczanej
- 3 łyżki płynu do naczyń
- pół szklanki wody
Wykonanie :
1. Zmieszaj piasek z mąką ziemniaczaną
2. Płyn do mycia naczyń intensywnie zmieszaj z wodą tworząc piane możesz użyć trzepaczki
3. Wlej płyn z pianą do mieszaniny piasku z mąka i wyrabiaj na plastyczna masę.
4.W razie potrzeby dolej wody lub dosyp piasku aby otrzymać lepszą konsystencję.

Pożegnanie przedszkola wiersze, wierszyki z animacją

"Pożegnanie przedszkola wiersze, wierszyki z animacją"  na kanale Bajki dla dzieci TV

Źródło:
GRUPA MAC s.a.
Pracaplastyczna.pl

Świetnej zabawy!