"Wiosna na wsi" - 01-04.04.2020r.:

  • Aktywność muzyczna i ruchowaWysłuchanie piosenki - "Zwierzęta dla dzieci na wsi - Odgłosy zwierząt"

Wysłuchanie odgłosów w piosence, zadaniem dzieci jest odgadnięcie jakie zwierzę wydaje określony odgłos. Zastanowienie się jak, nazywa się miejsce gdzie można usłyszeć te odgłosy (farma).

 „Koniki”– zabawa ruchowa z elementami biegu. Dźwięk bębenka koniki (dzieci) biegają po łące, na pauzę wracają do domku (wyznaczonego miejsca).

Taniec przy piosence - Piosenki dla dzieci - Stary Donald 

Zabawa słuchowa - „Gdzie jest kurka?”- prezentacja odgłosu pluszowej zabawki lub pozytywki. Dziecko zamyka oczy, w tym czasie rodzic chowa grającą zabawkę, następnie zadaniem dziecka jest odnalezienie tej zabawki.

  • Aktywność umysłowa

Rozwijanie mowy - Wysłuchanie wiersza „W gospodarstwie" Teresy Massalskiej - dzieci nazywają zwierzęta występujące w wierszyku, wyróżniamy zwierzęta hodowlane i wyjaśniamy co oznacza to pojęcie.

Pieje kogut już od świtu:
- Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
Gdacze: - W lewo!
Gdacze: - W prawo!
Kaczka kwacze: - Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.
Koń opędza się od much
I rży głośno: - Jestem zuch!
Świnka chrumka: - Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Kot cichutko miauczy: - Miau.
A pies szczeka: - Hau! Hau! Hau!

Rozwijanie pojęć matematycznych - zabawa: "Ile łat ma krowa" - rzucanie kostką, ile oczek wypadnie tyle łat należy ułożyć na krowie.

 

karta nr 1 - do pobrania

karta nr 2 - do pobrania

Posłuchaj i powtórz: 

Kolory po angielsku"TuTiTu Przedszkole"

  • Aktywność plastyczna 

 "Pewna kwoka"- Alicja Iwanowska "Proszę Państwa pewna kwoka, chciała świat zwiedzać z wysoka. Przecież kury nie latają. Zbyt leniwe skrzydła mają. Co za pomysł, co za bzdury… Zaprzątały myśli kury? Przecież kury, matki, kwoki, nie fruwają pod obłoki. One siedzą w równych rzędach, wysiadując jajka w grzędach. Proszę jajek dać tej kurze, by nie wzniosła się ku górze!"

Dzieci kolorują i wycinają sylwetę kury oraz jajek, zadaniem dzieci jest przeniesienie jaj za pomocą słomki - wdech i jajko przyczepione do rurki, wydech i przeniesione jajko ląduje obok kury.

karta nr 3 - do pobrania

karta nr 4 - do pobrania

Przykładowe prace plastyczne:

https://eduzabawy.com/kreatywnie-z-dzieckiem/zwierzeta/

Zabawa sensoryczna:Dlaczego trzeba myć ręce?- zabawa multisensoryczna.

Mimo że, większość z nas doskonale o tym wie, to nadal zapominamy, że ręce należy myć przed przygotowywaniem posiłku, czy po zabawie ze zwierzętami!

Zapraszamy chętnych rodziców do zabaw z dziećmi, które w obecnej sytuacji mają kluczowe znaczenia, a chodzi o to, aby zachęcić swoje dziecko do mycia rąk nie tylko wodą, ale przede wszystkim mydłem. Za pomocą prostego doświadczenia można pokazać dzieciom, jak brud ucieka od mydła. Mydło usuwa nie tylko widoczne zabrudzenia, ale również niebezpiecznie wirusy oraz bakterie.

Do eksperymentu będziemy potrzebować:

- talerzyka

- wody

- pieprzu

- mydła

Czystą wodę wlewamy do talerzyka, wsypujemy odrobinę zmielonego pieprzu. Wyjaśniamy dzieciom, że pieprz w wodzie to wirusy. Po włożeniu palca do wody wirusy zaatakują nasze ciało. Kiedy zaś namydlimy nasze dłonie, wirusy nie będą nam straszne.

Polecamy także film edukacyjny na kanale YouTube z cyklu "Przedszkolne Laboratorium"

Wspaniałej zabawy!