„Aktor doskonałą pamięć ma i każdą rolę doskonale zna”

Drodzy rodzice!

Zachęcamy do zapoznania dzieci z zawodem aktora. Porozmawiajcie na temat tego, kim jest aktor i jakie są miejsca jego pracy (aktor teatralny „żywego aktora”, panomimiczny, kukiełkowy, aktor telewizyjny). Na podstawie przedstawień, które dziecko już kiedyś widziało, spróbujcie wspólnie ustalić, jakie cechy powinien posiadać aktor.

Ciekawe przedstawienia teatralne dla dzieci udostępnia TV ŁAŃCUT – GRUPA MEDIALNA NA ŻYWO – np. „Calineczka”

Z kolei na kanale WIDZĘ GŁOSY  można posłuchać ciekawych wywiadów z aktorami dubbingującymi postaci ze znanych bajek.

W celu ćwiczenia zdolności aktorskich naszych przedszkolaków proponujemy następujące zabawy:

  • Jaki masz nastrój? - Rodzic prosi dziecko, aby pokazało różne miny np. znudzoną, zdziwioną, zdenerwowaną, radosną.
  • Lustrzane odbicie – Rodzic i dziecko stoją naprzeciwko siebie. Jedno z nich zaczyna wolno się poruszać, drugie powtarza jego ruchy tak, jakby było jego lustrzanym odbiciem.
  • Gra z pudełkiem – Rodzic opowiada: Jesteś czardziejską szkatułką. Jesteś bardzo mała i szczelnie zamknięta. A teraz szkatułka powoli się otwiera i wychodzi z niej... fruwający motyl (zadaniem dziecka jest naśladowanie motyla). Teraz pudełko znowu się zamyka... otwiera... Wychodzi z niego człowiek wchodzący po drabinie; myjący okna; miauczący kot; dziecko goniące motyla itd.
  • „Ukłon artysty” - improwizacja ruchowa. Dziecko tańczy przy muzyce, gdy muzyka się zatrzymuje dziecko wykonuje fantazyjny ukłon.

Życzymy udanej zabawy i miłych wrażeń!!!