20-24.04.2020r.

Dbamy o zdrowie i rozwój ruchowy...

Bawimy się nadal...., zachęcam rodzeństwo do ćwiczeń razem z przedszkolakami, to pozytywnie wpływa na wzajemne relacje :)

ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY...

Na początek rozgrzewka !!!

Zabawy ruchowe dla dzieci  na kanale Kuchnia jak z bajki

Wyścig wielbłądówDziecko chodzi na czworakach, ale z wyprostowanymi nogami i wypiętą pupą, która wygląda jak wielbłądzi garb. Należy zwrócić uwagę żeby dziecko ustawiało stopy  prosto, równolegle do siebie. Rodzicu spróbuj też. Jeśli zwierzaków jest więcej (np. „cała wielbłądzia rodzina”) można urządzić wielbłądzie wyścigi.

TangoRodzic staje twarzą do dziecka i trzyma go za ręce. Dziecko staje na jego stopach i tak tańczycie do wybranej muzyki.

 

LustroDorosły lub starsze rodzeństwo siadają po turecku naprzeciwko siebie. Dziecko naśladuje wszystkie ruchy dorosłego ("wkręcanie żarówek", kiwanie na boki głową, rysowanie  w powietrzu kółka rękami , klaskanie nad głową, ....). A potem zmiana ról – rodzic naśladuje malucha. Zabawę można sobie urozmaicić robieniem głupich min: róbcie ryjek, uśmiechajcie się szeroko, wystawiajcie język itd. To świetne ćwiczenia mięśni twarzy – sprzyjają wymowie.

SzczeniaczekRodzic staje w szerokim rozkroku, a dziecko biega na czworakach wokół twoich nóg, wykonując ósemki (i oczywiście - szczekając albo popiskując jak mały piesek). Czasami rodzic może ścisnąć lekko kolana, żeby „szczeniaczka” lekko przytrzymać a on musi się troszkę posiłkować, żeby przecisnąć się przez dziurkę np. w płocie.

Zabawa z piłkąDziecko w pozycji na czworakach uderza piłkę czołem i stara się nią trafić do bramki (można ją wyznaczyć za pomocą kręgli, klocków, butelek itd.). Liczcie razem, ile bramek tak zdobędzie. Możecie ze sobą konkurować.

Dzwonek - Rodzic leży na plecach z nogami uniesionymi pod kątem około 60o. Dziecko staje „na baczność” tyłem do dorosłego opierając plecy (łopatki) o stopy rodzica. Rodzic uginając i prostując nogi w kolanach dzwoni „dzwonkiem” (bim - bam).  Dziecko stara się utrzymać pozycję napiętą - „na baczność”

 

Ćwiczenia najlepiej wykonywać w stroju nie krępującym ruchów i na boso. Możecie je wykonywać pojedynczo lub w zestawie, zależy o to od możliwości rozwojowych dzieci.

Zachęcam do wspólnej zabawy i rywalizacji - to znacznie zwiększa atrakcyjność ćwiczeń.

Wszystkie ćwiczenia i zdjęcia pochodzą z książki pt. „Gimnastyka Przedszkolaka” Sławomira Owczarka

Udanej zabawy !