27-30.04.2020r.

Dbamy o rozwój ruchowy...

Bawimy się nadal :)

ŻYCZĘ WSPANIAŁEJ ZABAWY...

karta nr 1 - do pobrania

Na początek rozgrzewka !!!

Zabawy ruchowe dla dzieci  na kanale Kuchnia jak z bajki

RakiDzieci wykonują podpór tyłem. Utrzymując biodra wysoko nad podłogą poruszają się po pokoju. Można zorganizować „Wyścigi raków” - jeżeli jest ich więcej w domu.

Piłka toczy się po nogach Dziecko siedzi z nogami wyprostowanymi i złączonymi. Na nogach, przy stopach leży piłka. Dziecko unosi wyprostowane nogi w górę - piłka toczy się po nogach w stronę bioder a następnie unoszą biodra (wykonując podpór tyłem) - piłka toczy się po nogach do stóp. Dziecko stara się by piłka nie spadała z nóg. Wykonujemy kilka powtórzeń, możemy ćwiczyć z dzieckiem  - zdrowa rywalizacja zawsze podnosi atrakcyjność ćwiczeń.

 

Piłka wokół bioder - Dziecko stoi z piłką w dłoniach. Przekłada piłkę z ręki do ręki tak aby krążyła wokół bioder. Turla ją dookoła swojego ciała. Po 2 - 4 okrążeniach piłki wokół bioder należy zmienić kierunek jej ruchu.

 

Toczenie piłki plecami po ścianie - Dziecko stoi tyłem do ściany. Za plecami, na wysokości łopatek ma umieszczona piłkę. Dociskając plecami piłkę do ściany, uginają i prostują nogi, tocząc piłkę plecami po ścianie.

JaskółkaDorosły stoi przed dzieckiem, trzymając je za ręce. Dziecko wykonuje opad tułowia w przód do poziomu unosząc jednocześnie do poziomu jedną wyprostowaną nogę (wykonuje „jaskółkę”). Rodzic pomaga mu utrzymywać równowagę. Ćwiczenie powtarzamy ze zmianą nogi.

Nie daj ruszyć nógDziecko leży na plecach nogi zgięte w kolanach - rozsunięte na szerokość bioder i  stopami  opartymi na podłodze. Rodzic klęczy  przy nogach dziecka i trzyma je dłońmi za kolana. Siłują się - licząc do pięciu stara się złączyć nogi dziecka - dziecko stawia opór. Następnie dziecko łączy nogi, a dorosły, ponownie licząc do pięciu stara się rozłączyć jego kolana - dziecko znów stawia opór.

Uwaga! Siła, z jaką działa dorosły, musi być dobrana do możliwości dziecka, by miało ono szansę „pokonać” dorosłego. Możecie również zamienić się rolami.

Przypominam, że ćwiczenia najlepiej wykonywać w stroju nie krępującym ruchów i na boso. Możecie je wykonywać pojedynczo lub w zestawie, zależy o to od możliwości rozwojowych dzieci.

Zachęcam do wspólnej zabawy i rywalizacji - to znacznie zwiększa atrakcyjność ćwiczeń.

Wszystkie ćwiczenia i zdjęcia pochodzą z książki pt. „Gimnastyka Przedszkolaka” Sławomira Owczarka

Wspaniałej zabawy !