18-22.05.2020r.

Witam serdecznie wszystkich na katechezie na odległość

Szczęść Boże.

Witam, mamy sobie omówić temat związany z 100 rocznicą urodzin naszego rodaka, wielkiego świętego Papieża Jana Pawła II.

100 lecie urodzin Świętego Jana Pawła II

Ogólne cele katechetyczne:
   -poznanie życia i działalności papieża Jana Pawła II
   -poznanie Jana Pawła II jako wzoru świętego, który każdemu jest bliski

Przebieg (komentarz dla rodziców):

Witam Was ponownie na naszej wirtualnej religii. Zanim wykonasz polecenia, o które Cię poproszę – to tak jak w przedszkolu wstań, złóż ręce i pomódl się „Aniele Boży…..”.

No to zaczynamy:

Myślę, że każde dziecko z utęsknieniem wyczekuje kilku wyjątkowych dnia w roku – poza Bożym Narodzeniem i świętem św. Mikołaja z pewnością wszystkie dzieci nie mogą doczekać się…… swoich urodzin! I choć z wiekiem radość związana z wizją zbliżającej się nieuchronnie daty, gdy dodamy kolejny rok do swojego wieku, jakoś maleje, są rocznice, które lubimy świętować.

Właśnie w poniedziałek 18 maja obchodziliśmy taki właśnie szczególny dzień. Bowiem swoje urodziny – i to okrągłe, aż setne! obchodził święty papież Jan Paweł II.

Dla najmłodszego pokolenia papież Polak jest jedynie treścią opowiadań dorosłych. Wspomnienia z pielgrzymek, spotkań, przemówień odżywają w pamięci nas, dorosłych, szczególnie w takich chwilach, bo Jana Pawła II traktowaliśmy jak bliskiego członka rodziny (wystarczy wspomnieć emocje, który towarzyszyły nam w dniach, gdy odchodził z tego świata). Dzieci, by poznawać Karola Wojtyłę, muszą zdać się na pokolenie rodziców i dziadków. Szczęśliwie w XXI wieku możemy posiłkować się zdjęciami i filmami.

Maluchy będą mieć jeszcze wiele czasu przez całe swoje życie, by dokładnie poznać biografię i nauczanie Jana Pawła II. Dzisiaj tylko zapoznać je z tą wielką postacią i pokazać, że papież, choć niezwykły i święty, był też bliski i ludzki. Bo każdy, kto kocha Boga musi też potrafić kochać człowieka w zwykłych, codziennych sytuacjach.

Dzisiejszą katechezę rozpoczynamy od filmu z polecanej już serii „Promyczek”. Razem z Mądralką i jej przyjaciółmi poznajmy bliżej Karola, która z Wadowic zawędrował aż do Watykanu, a stamtąd na cały świat. Dla zerówki sprawdzi się cały odcinek, młodszym natomiast polecam fragment od 2:50 do 5:50.

"Święty Jan Paweł II"  na kanale Promyczek NS

 "Promyczki Dobra - Skarb? Skarby! - św. Jan Paweł II"  na kanale Promyczek NS

 Papież - kto to taki?

 

Historię naszego świętego rodaka już znamy. Zanim został świętym był zwyczajnym chłopcem, ale pewnego dnia wybrano go na papieża. Kim w takim razie jest papież? I co tata Kasi i Piotrka w związku z papieżem zażyczył sobie na urodzinowe przyjęcie? Sprawdźmy…

"Opowiadanie o urodzinach taty Kasi i Piotrka. Co wspólnego mają z Janem Pawłem II?"  na kanale katechezaprzedszkolaka

18 maja tego roku obchodzimy okrągłą, setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. I nic nie szkodzi, że solenizant świętuje ją z Nieba. My również możemy ją świętować tak, jak urodziny członków naszych rodzin. Ale co to za urodziny bez ciasta…

Przez żołądek do serca

Każdy święty jest człowiekiem zanim trafi do Nieba, a i tam nie przestaje nim być. My dzisiaj zamiast pracy z papierem i kredkami zrobimy wspomniane przez papieża kremówki – w końcu prawie każdy człowiek lubi słodycze! Tylko pamiętajmy, żeby podzielić się nią z innymi.

"Dwa przepisy na kremówkę..."  na kanale katechezaprzedszkolaka

Wersja 1:

Składniki: dwie paczki krakersów, dwa budynie, litr mleka (jeden budyń na każde kolejne pół litra, jeśli mamy większą blaszkę). Ekspresowe w wykonaniu i… w konsumowaniu.

Wersja 2 (dla tych, którzy nie jedzą glutenu, nabiału lub cukru):

Składniki: dwie paczki herbatników bezglutenowych, mleko kokosowe (przepis na domową wersję pod filmem), mąka ziemniaczana, miód, żelatyna, aromat waniliowy.

Składniki można dowolnie wymienić na ulubione: ugotować zwykły budyń na mleku roślinnym, posłodzić cukrem trzcinowym, zamiast aromatu dać prawdziwą startą wanilię. Najważniejsze, by spędzić razem czas przy przygotowywaniu i wspólnym jedzeniu. A dzięki nieuczulającym składnikom każdy domownik może spróbować kawałeczek.

Smacznego!

Papież kochał dzieci

Na zakończenie znany i sympatyczny fragment programu „Ziarno” z roku 1991, podczas którego goszczący wówczas w Ojczyźnie papież odpowiadał na pytania dzieci. A dzisiaj o co byśmy zapytali Jana Pawła II?

"Konferencja prasowa z Janem Pawłem II Ziarno 1991"  na kanale MrDrozdowicz

W Niebie, gdy już spotkamy się z papieżem i innymi świętymi tak, jak z bliskimi, z pewnością będziemy mogli zadać mu wszystkie wymyślone przez nas pytania. Póki co pomódlmy się do niego i poprośmy go, szczególnie w tym urodzinowym czasie, o opiekę:

Święty Janie Pawle II, przyjacielu Pana Jezusa i nasz przyjacielu, opiekuj się nami z Nieba i pomóż nam być tak dobrymi dla innych ludzi, jak byłeś Ty, i dzielić się z nimi tym, co mamy!

Teraz możesz dla Jana Pawła II wykonać tort! Narysuj go :). Możesz także  zrobić laurkę - Papież na pewno patrzy na nas z Nieba i będzie mu bardzo miło, że o nim pamiętasz!

Kolejną propozycją jest pokolorowanie obrazka (do wydruku) lub pokolorowanie online 

  

                                                        karta nr 1 - do pobrania

A może ułożysz puzzle przedstawiające Jana Pawła II   

Pozdrawiam :)  Karina Gryc