25-29.05.2020r.

Dbamy o rozwój ruchowy...

Bawimy się nadal :)

 

karta nr 1 - do pobrania

ROZGRZEWKA

"Zatańcz z dzieckiem w domu do piosenki z Króla Lwa"  na kanale Ola i Blu - taniec dla dzieci online

ĆWICZENIA OGÓLNOROZWOJOWE

Taniec na kocykuDziecko stoi na kocyku ze złączonymi nogami i ramionami ułożonymi w „skrzydełka”. Przez szybkie skręty tułowia w prawo i w lewo przesuwa się po podłodze w różnych kierunkach. Wykonuje taniec na kocyku.

Ślizgacz Dziecko siedzi na złożonym kocyku z ugiętymi nogami. Stopy poza kocykiem oparte o podłogę. Odpychając się nogami od podłogi ślizga się po podłodze na kocyku.
Odmiany:
Dziecko odpycha się od podłogi
- raz prawą raz lewą nogą,
- złączonymi nogami.
Można zorganizować wyścigi np. mama, tata, dziecko. Naprawdę świetna zabawa

Przejście przez rzekę (potrzebne będą dwa krążki o średnicy ok. 25 cm. - można wyciąć je z kartonu ale też można wykorzystać np. dwa duże papierowe talerzyki, dwa małe „jaśki”) - Dziecko staje po jednej stronie pokoju na jednym krążku, trzymając w dłoniach drugi krążek. Kładzie na podłodze przed sobą trzymany w dłoni krążek i staje na nim. Krążek, który został z tyłu przekłada przed siebie i wchodzi na niego przesuwając się w przód. W ten sposób dąży do przejścia przez pokój do przeciwległej ściany – nie wolno mu stanąć na podłodze.
Ćwiczenie można przeprowadzić w formie rywalizacji pomiędzy członkami rodziny:
- kto szybciej przejdzie na drugą stronę pokoju
- kto przejdzie na drugą stronę pokoju mniejsza liczbą przełożeń krążków.

Chód z woreczkami / chusteczkami higienicznymi (do ćwiczeń można wykorzystać foliowe woreczki z kaszą lub ryżem – te do gotowania, lub chusteczki higieniczne czy skarpetki) - Dziecko stoi, trzymając woreczek pacani stóp. Próbuje chodzić po pokoju wysoko unosząc kolana i cały czas utrzymując woreczki palcami stóp.

Ułóż woreczek na krześle - Dziecko stoi przed krzesłem (taboretem, pufą, odwróconą do góry dnem miską itp. – wysokość dostosowujemy do możliwości rozwojowych dziecka). Na podłodze przed nim leżą woreczki (chusteczki lub skarpetki). Dziecko palcami stóp chwyta te przedmioty i przenosi je z podłogi na krzesło. Jeden woreczek jedną nogą a następny przeciwną.
Dzieci młodsze mogą wykonywać to ćwiczenie w siadzie przed krzesełkiem.

Rzut woreczka do miski/wiaderka - Dziecko stoi, przed nim w odległości około 2-3m. Jest miska lub wiaderko. Dziecko rzuca woreczek (skarpetki zwinięte w kulkę lub inne niewielkie przedmioty), starając się trafić nimi do miski. Rzuty wykonuje raz prawą raz lewa ręką. Do zabawy mogą przyłączyć się pozostali członkowie rodziny – oczywiście dostosowujemy odległość między rzucającymi a wiaderkiem do możliwości rozwojowych uczestników. Za trafienie uzyskuje się 1 punkt. Zabawę wygrywa ten, kto w 10 rzutach zdobędzie najwięcej punktów.

DLA CHĘTNYCH:

"Ćwiczenia na wzmocnienie rąk (MY3 Sport)"   na kanale My3 - TV dla Dzieci

 

PRZYPOMINAM:
Ćwiczenia wykonujemy w stroju nie krępującym ruchów i na boso. Można je wykonywać pojedynczo lub w zestawie, zależy to od możliwości rozwojowych dziecka.
Wszystkie ćwiczenia ogólnorozwojowe pochodzą z książki pt. "Gimnastyka przedszkolaka" Sławomira Owczarka

Wspaniałej rodzinnej zabawy !