15-19.06.2020r.

Dbamy o rozwój ruchowy...

Bawimy się nadal :)

NA WESOŁO

"Zabawa części ciała" na kanale Rytmika u węża Patryka

ĆWICZENIA OGÓLNOROZWOJOWE

Pływanie - Dziecko leży na podłodze i wykonuje rękoma ruchy jak przy pływaniu.
a) Żabka - leżąc na brzuchu, energiczne wyciągnięcie rąk jak najdalej przed siebie, następnie przeniesienie wyprostowanych rąk w bok i ugięcie ich do ściągnięcia w „skrzydełka”, nogi leżą nieruchomo na podłodze.
b) Strzałka - leżąc na brzuchu, ręce wyprostowane, wyciągnięte przed siebie, uniesione nad podłogę, nieruchome.
c) Na grzbiecie - leżąc na plecach, przesuwanie wyprostowanych rąk po podłodze od głowy do bioder a następnie przenoszenie ich górą do położenia na podłodze przy głowie.
 


Wycieraczki samochodowe - Dziecko leży na plecach ze złączonymi i wyprostowanymi nogami uniesionymi do pionu (Pilnujemy by dziecko nie podnosiło pośladków do góry) wykonuje przenoszenie nóg w prawo a następnie w lewo naśladując nogami ruch wycieraczek samochodowych. Zakres ruchów ograniczamy do 450 w każdą stronę. Dorosły może dyktować szybkość ruchów nóg: wolno - pada mały deszcz, szybko - pada duży deszcz, bardzo szybko - ulewa.

 

Przełóż ołówek pod stopami Dziecko siedzi z nogami ugiętymi i stopami opartymi o podłogę. Przed nim siedzi rodzic trzymając w dłoni ołówek. Dziecko zawija palce stóp tworząc pod stopami „tunel”. Rodzic przekłada ołówek przez „tunel”

 

Karuzela Dziecko siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami. Unosi nogi nad podłogę do siadu równoważnego i odpychając się rękoma od podłogi, obracają się np. w prawo. Po kolejnym energicznym odepchnięciu rękoma od podłogi uginają nogi w kolanach i przyciągają je do tułowia, zwiększając przez to szybkość obrotu. Po zatrzymaniu się powtarzają ćwiczenie z obrotami w stronę przeciwną. Dziecko stara się wykonać jak najwięcej obrotów „na jednym odepchnięciu”.

Odmiana: Rodzic siedzi naprzeciwko dziecka. dziecko unosi nogi nad podłogę, a rodzic odepchnięciem nóg dziecka nadaje mu ruch obrotowy.

 

Skoki zająca Dziecko wykonuje ruchy naśladujące skoki zająca. Z przysiadu podpartego przenoszą ręce daleko w przód z jednoczesnym prostowaniem nóg. Następnie odbijają się nogami i przyciągają je do rąk aż do przysiadu podpartego.

Zatrzymaj piłkę Dziecko ustawia się w podporze tyłem z nogami ugiętymi bokiem do ściany. Rodzic siada przodem do dziecka w odległości około 2 m, trzymając piłkę w dłoniach. Popycha piłkę tak, aby potoczyła się po podłodze pod jego biodrami do ściany. Dziecko, opuszczając biodra stara się zatrzymać piłkę (zamknąć „bramkę”)

DLA CHĘTNYCH:

"Perlice - Tiki Tiki Room"  na kanale IngridFlesch1

PRZYPOMINAM:
Ćwiczenia wykonujemy w stroju nie krępującym ruchów i na boso. Można  je wykonywać pojedynczo lub w zestawie i dostosowujemy je do możliwości rozwojowych swojego dziecka.

Wszystkie ćwiczenia ogólnorozwojowe pochodzą z książki pt. „Gimnastyka przedszkolaka” Sławomira Owczarka

Świetnej zabawy !