11-15.05.2020r.

Dbamy o rozwój ruchowy...

Aktywne dzieci, to zdrowsi dorośli !!!

"Zabawy ruchowe"  na kanale EWELINA GANCARZ Kreatywnie w domu

karta nr 1 - do pobrania

karta nr 2 - do pobrania

 

ĆWICZENIA OGÓLNOROZWOJOWE

Tym razem ćwiczenia z mamą lub z tatą, można wykonywać na świeżym powietrzu. Potrzebna tylko ładna pogoda i pika.

Zdobądź piłkęRodzic stoi z piłką odwrócony tyłem do dziecka. Kozłuje piłkę jedną ręką, a dziecko stara się ją wytrącić nie dotykając dorosłego.

 

Złap piłkę po klaśnięciuDziecko stoi z piłką w dłoniach. Rzuca piłkę w górę a następnie próbuje szybko klasnąć w dłonie i zdążyć złapać opadającą piłkę. Jeżeli to się udaje, dziecko powtarza ćwiczenie, ale łapie piłkę po 2 - 3 klaśnięciach. Możemy wprowadzić rywalizację pomiędzy dzieckiem a rodzicem - kto wykona więcej klaśnięć? Tym sposobem dziecko obserwuje technikę rodzica i ją naśladuje. Młodsze dzieci próbują tylko  rzucać i łapać piłkę - bez klaśnięcia

 

Rzuty i obroty - Dziecko i rodzic stoją naprzeciwko siebie w odległości ok. 2m dziecko trzyma w dłoniach piłkę, rzuca ja do rodzica i szybko wykonuje obrót o 360o, starając się złapać w dłonie piłkę odrzucona przez dorosłego. Ten po złapaniu i odrzuceniu do dziecka piłki również wykonuje obrót wokół własnej osi i stara się złapać w dłonie piłkę odrzuconą przez dziecko.

Podskoki z piłką między kolanamiDziecko utrzymując piłkę między kolanami, podskokami przesuwa się po wyznaczonym terenie. Dbamy o to by dziecko skakało na palcach a nie na całych stopach i po miękkim podłożu np. trawnik. Rodzic może stoperem mierzyć czas pokonywania wcześniej określonej drogi. Starszym dzieciom możemy rozstawić  jakieś przeszkody np. plastikowe butelki a dziecko ma wykonać slalom między nimi.

Kto dorzuci piłkę do ścianyDziecko stoi naprzeciwko ściany ( w odległości około 1,5m) zpiłka w dłoniach. Rzucając piłkę przed siebie, stara się aby doleciała do ściany i odbiła się od niej. (W zależności od umiejętności dziecka regulujemy odległość od ściany)

Odmiany: Rzut piłki wykonywany jest

  • sprzed klatki piersiowej
  • znad głowy
  • od dołu
  • jednorącz

 

Rzuty i przysiadyDziecko i rodzic stoją naprzeciwko siebie w odległości ok. 2m Dziecko rzuca piłkę do dorosłego i szybko robi przysiad, następnie prostuje się i stara złapać piłkę odrzucona przez dorosłego. Ten po złapaniu i odrzuceniu piłki również wykonuje przysiad i szybko wstaje, żeby zdążyć  złapać rzucaną przez dziecko piłkę.

 

Podane przykłady ćwiczeń są tylko propozycją dla urozmaicenia czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Można wybrać sobie jedno, dwa lub więcej. Wykonywać razem lub po jednym ćwiczeniu dziennie. Sugeruje dobranie ćwiczeń do możliwości ruchowych swojego dziecka. Nic na siłę. Jeżeli coś się spodoba to życzę udanej zabawy dzieciom i rodzicom.

Wszystkie ćwiczenia i zdjęcia pochodzą z książki pt. „Gimnastyka Przedszkolaka” Sławomira Owczarka

Dla chętnych proponuję:

"Taniec dla dzieci Gumi miś"  na kanaleWspaniałej zabawy !