22-30.06.2020r.

Witam serdecznie wszystkich na katechezie na odległość

Szczęść Boże.

Witam na naszej kolejnej katechezie na odległość. Dzisiejszy temat to:

W wakacje spotykam się z Jezusem

Ogólne cele katechetyczne:

  • wskazanie, że wakacje to czas odpoczynku i spotkań z Jezusem.

Przebieg:

Witam Was ponownie na naszej wirtualnej religii. Zanim wykonasz polecenia, o które Cię poproszę – to tak jak w przedszkolu wstań, złóż ręce i pomódl się „Aniele Boży…..”.

 

Kończy się nasz rok wspólnego poznawania dobrego Boga Ojca i Jego Syna – Pana Jezusa na katechezie. Teraz czas odpocząć. Potrzebujecie dużo sił, ponieważ po wakacjach rozpoczniecie naukę w starszakach, albo już w szkole.

I o wakacjach będzie to nasze ostatnie spotkanie. Na początek poproszę rodziców, aby przeczytali Ci opowiadanie:

"Jak dzieci wychwalały Dobrego Boga"

Rodzice czekali na upragniony urlop. Byli już bardzo zmęczeni codzienną pracą. Chcieli spędzić wolny czas na wsi u kochanego dziadka Aleksandra. Mamusia już niedługo miała urodzić dziecko, tym bardziej więc potrzebowała spokoju i świeżego powietrza. Mamie coraz trudniej było chodzić, więc Kasia i Wojtuś pomagali jej we wszystkim: sprzątali, wynosili śmieci, nakrywali do stołu, nawet ubierali mamusi buty, ponieważ nie mogła się już schylać.

Nadszedł w końcu dzień wyjazdu. Mama, tato, babcia i dzieci przybyli na wieś. U dziadka można było naprawdę odpocząć. Wokoło szumiały łąki i świerkowe łasy, w ogrodzie śpiewały ptaki, w oddali słychać było plusk rzeki, Dziadek Aleksander miał różne zwierzęta: dwa koty, psa Burka, który szczekał radośnie i merdał ogonem na widok dzieci, w stajni trzymał konia Gerwazego i łaciatą krowę Mućkę. Kasia codziennie przynosiła z kurnika świeże jajka, zniesione przez czubate kury.

Dzieci uczyły się podziwiać świat stworzony przez Boga. Ciekawiły je mrówki i zające, raz nawet, widziały sarenkę i bociana. Poszukiwały w trawie grających na skrzypkach świerszczy i biegały za barwnymi motylami. Wrzucały do rzeki kamyczki i patrzyły w zadumie, jak pszczoły znoszą do uli nektar kwiatowy.

A wieczorem Kasia, Wojtuś, rodzice, babcia i dziadek dziękowali Bogu za jego dary słowami psalmu:

„Wychwalajcie Pana: słońce i księżycu; gwiazdy na niebie; deszczu i roso; upale i chłodzie, ptaki i zwierzęta! Wywyższajcie Pana swego na wieki! Albowiem Pan jest dobry, a jego łaska trwa przez wszystkie czasy!”.

Gdy nadeszła niedziela, Kasia zerwała z łąki kwiaty i zrobiła z nich piękny bukiet. Postanowiła zanieść go Jezusowi do kościoła. Wszyscy ubrali się odświętnie i wyruszyli na Mszę świętą, by wychwalać Boga za jego dary.

                                                (s. Teresa Biłyk, Chcę kochać, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005)

Pytania do opowiadania:
-Gdzie rodzina Kasi i Wojtka spędzała wakacje?
-Czego uczyły się dzieci podczas wakacji?
-Co wszyscy zrobili wieczorem?
-Co zrobili w niedzielę?

Zbliżają się wakacje – czas odpoczynku. Przeżywamy je razem  z Bogiem. Pośród zabawy, będąc blisko domu czy też daleko, pamiętamy o codziennej modlitwie i o niedzielnej Mszy Świętej.

MIEJCIE UWAŻNE OCZY I OTWARTE SERCE...

Podczas wakacyjnych wędrówek rozglądajcie się uważnie wokół siebie i dziękujcie Panu Bogu za kwiaty, owoce, zwierzęta, za deszcz i słońce. Bo Pan Bóg stworzył CAŁY ŚWIAT dla NAS!

Przyroda może nam wiele powiedzieć o Panu Bogu - Stwórcy naszego PIĘKNEGO i DOBREGO świata...wspinając się na szczyty gór, spacerując po lesie czy parku, będąc nad morzem czy na wsi, możemy podziwiać jak wielkim darem zostaliśmy obdarzeni przez Pana Boga.

 

Dlaczego właściwie odpoczywamy?

Pan Bóg naucza, że tak jak On mamy pracować przez sześć dni, a siódmego dnia mamy odpocząć i poświęcić ten dzień Jemu.

Posłuchaj , co mówi Pismo Święte:

 „A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając” (Rdz 2,2-3).

  • Co Pan Bóg robił siódmego dnia tygodnia?
  • Jak nazywamy siódmy dzień tygodnia?
  • Jak nazywamy siódmy dzień tygodnia?
  • Co to znaczy, że ten dzień jest święty?

Dzień święty to znaczy, że ma być poświęcony Panu Bogu i podczas odpoczynku nie możemy o Nim zapomnieć. Nie ma wakacji od Pana Boga. Posłuchaj o tym opowiadania:

"Wakacje od Boga?"  na kanale SYKOMORAmedia

Jak chcesz się dowiedzieć jak dobrze odpoczywać nie zapominając o Panu Bogu posłuchaj Wesołej Pandy:

"Pandziochy - O wakacjach"  na kanale Dominikanie.pl

Wakacje to piękny czas, ale musisz dbać także wtedy o swoje bezpieczeństwo. Na pewno Wasza Pani o tym wiele Wam mówiła. Ja także o tym przypominam. Zobacz filmik:

"Bezpieczne wakacje"  na kanale Mariusz Sz-S

  • Jak wiesz jak bezpiecznie odpoczywać nad woda to możesz ułożyć puzzle:

 

  • Pokoloruj obrazek do wydruku

 

karta nr 1 -  do pobrania

Na zakończenie posłuchaj piosenki: Wakacje cały rok

"Arka Noego - Wakacje cały rok"  na kanale boneslanee

PAMIĘTAJ

W czasie wakacji będziesz bawić się , odpoczywać, a Jezus w dzień i w nocy będzie z Tobą.

ON CIĘ KOCHA

Pozdrawiam :)  Karina Gryc