"Kim będę, gdy dorosnę"

  • Policjant

„Policjanta praca to nie jest zabawa, bo dbanie o porządek i bezpieczeństwo to jego sprawa” Mogliśmy się o tym przekonać w piątek 27 września 2019r. podczas spotkania z policjantami naszego miasta. Nasz dzielnicowy opowiedział nam jak wygląda praca policjanta, a każde chętne dziecko mogło przymierzyć lub obejrzeć prezentowane przez policjantów akcesoria. Spotkanie to było także dobrą okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa w domu, w przedszkolu oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Pan policjant zwrócił także uwagę jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi i jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy zaproszonego gościa.

 

  • Nauczyciel

„Nauczyciel dobrze wie, że nauka to jest super sprawa” tak brzmiał temat następnego zadania w innowacji pedagogicznej, który zrealizowaliśmy w naszych grupach w dniach 10-11 października 2019r. Przedszkolaki poznały piosenkę „Nauczyciel dobrze wie…”, na jej podstawie odpowiedziały kim jest nauczyciel oraz czym się zajmuje. Rozpoznawały za pomocą dotyku przedmioty, których potrzebuje do pracy nauczyciel. Dzieci uczestniczyły także w zabawach z dzieciństwa nauczycieli takich jak: guma do skakania, „Zbijak” i „Klasy”. Każda grupa wykonała także pracę plastyczną przedstawiającą „Wymarzonego  nauczyciela”.

 

  • Kucharka 

„Co Pani Kucharka włożyła do garnka?” - wszystkie przedszkolaki spotkały  się 17 października 2019r. z paniami pracującymi w naszej kuchni czyli potocznie mówiąc z naszymi "kuchareczkami". Panie opowiadały dzieciom na temat swojej pracy, opisywały i tłumaczyły dlaczego noszą odpowiedni strój, prezentowały wybrane narzędzia konieczne w ich pracy. Uświadamiały dzieciom jak ważne jest prawidłowe odżywianie, a także poznawanie nowych smaków. Panie kucharki pytały także, o ulubione potrawy i obiecały że, będą je gotować w  miarę możliwości. Praca naszych kucharek jest niezwykle trudna, ponieważ posiłki w przedszkolu są nie tylko zdrowe, są również smaczne i pięknie wyglądają. Dlatego na zakończenie tego miłego spotkania dzieci piosenką i drobnymi upominkami podziękowały paniom kucharkom. Dziękujemy za wszystkie zdrowe i kolorowe dania, które nam serwujecie! Podsumowaniem tego dnia były działania kulinarne w grupach. Dzieci pod kierunkiem swoich nauczycieli wykonywały sałatki owocowe, sałatki warzywne, soki owocowo- warzywne i wiele innych zdrowych przysmaków.

  • Krawiec

„Tańcowała igła z nitką” - Jak igła z nitką to oczywiście  krawiec - naszym gościem w tym dniu  był pan Jan Czanguleit - właściciel pracowni krawieckiej. Pan Jan jest z wykształcenia i zamiłowania krawcem z wieloletnim stażem. Z entuzjazmem opowiadał dzieciom o tajnikach tego zawodu. Dzieci zapoznały się z przyborami potrzebnymi  do jego  pracy  oraz wyglądem  maszyny do szycia. Nasz gość zaprezentował różne materiały tekstylne  i elementy dekoracyjne, które wykorzystuje przy szyciu. Była też chwila na naukę przyszywania guzików i tutaj swoje umiejętności manualne - pod czujnym okiem pana Jana, zaprezentował Filip z grupy V. Na zakończenie spotkania złożyliśmy podziękowania panu krawcowi i otrzymaliśmy zaproszenie do tego by odwiedzić  jego pracownię krawiecką  -  z którego na pewno skorzystamy. Po spotkaniu każda grupa w swojej sali zajęła się projektowaniem jesiennego ubrania wykorzystując różne materiały i techniki plastyczne. Efekty tych prac można podziwiać w przedszkolnej szatni.

 

  • Pielęgniarka

„Nosi biały czepek i biały fartuszek i może Ci pomóc, gdy boli Cię brzuszek” - naszej innowacji pedagogicznej "Kim będę, gdy dorosnę" była wizyta w naszym przedszkolu pani Danuty Saternus - Gnus, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka w szpitalu w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie.  Pani Danusia przypomniała nam jak należy ubierać się odpowiednio do pogody i właściwie się odżywiać. Zwróciła uwagę jak ważne dla zachowania zdrowia jest przestrzeganie higieny i prowadzenie zdrowego stylu życia. Opowiadając o swoich obowiązkach demonstrowała różne akcesoria np. maseczkę ochronną. Na zakończenie serdecznie podziękowaliśmy za miłe spotkanie i wręczyliśmy przygotowany upominek.

  • Górnik

„Hej  w  kopalni  praca  wre  górnicy  pracują.  Całe  noce,  całe  dnie  Węgiel  wyrąbują” - 4 grudnia 2019r. dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat zawodu górnika. Poznały wygląd munduru galowego górnika, jego czapki, zwrócono szczególnie uwagę takie elementy jak pióropusz w różnych kolorach, krótką pelerynę, górnicze godło. Omówiono wygląd stroju roboczego: narzędzi wykorzystywanych przez górnika. Dzieci chętnie wzięły udział w zabawach ruchowych przy piosence „Hej w kopalni”, a następnie obejrzały film edukacyjny na tablicy multimedialnej przedstawiający pracę górniczą i ciężkie warunki pracy.

  • Malarka

„Więc choć pomaluj mój świat…” - 10 grudnia 2019r. nasze przedszkole odwiedziła pani Bożena Wanat, która z wykształcenia jest plastykiem i w naszej miejscowości prowadzi zajęcia w sekcji plastycznej, w kinoteatrze dla dzieci w różnym wieku. Pani Bożena wspominała, że od dawna była zainteresowana malarstwem, a w dzieciństwie cały wolny czas spędzała na rysowaniu i malowaniu. Podczas spotkania artystka zaprezentowała i opowiedziała o swoich obrazach. Przedszkolaki wysłuchały ciekawostek na temat niektórych technik plastycznych, dowiedziały się co nieco na temat przyborów malarskich, a także materiału, na którym można malować np. papier, tektura, deska, no i w końcu płótno. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o nowe pojęcia plastyczne: sztaluga, blejtram, pastele, farby akrylowe, płótno, paleta. Dzieci pod okiem artystki miały okazję tworzyć własne dzieło, malując farbami fragmenty wspólnej pracy artystycznej. Spotkanie z malarką dostarczyło dzieciom wielu pozytywnych emocji oraz inspiracji do tworzenia samodzielnych, ciekawych prac. Bardzo dziękujemy pani Bożenie za odwiedziny oraz wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy kolejny raz. Może na jakimś wernisażu?